Low Cost kompanije
Od ulaska Srbije na Belu šengen listu očekuju se brojne koristi za građane Srbije, a jedna od najčešće pominjanih jeste dolazak lou kost kompanija, s kojima bi putovanja avionom trebalo da budu neuporedivo jeftinija nego do sada. Međutim, korist od dolaska jeftinih avioprevoznika mogao bi da ima i sektor turizma u Srbiji.
Low cost kompanije mogle bi značajno da poboljšaju statistiku u odnosu domaćih i stranih turista. Prema podacima Republičkog zavoda za statistiku za 2008. godinu, Srbiju je posetilo 2,26 miliona turista od čega 646.000 inostranih ili 28,5 odsto. U prvih osam meseci ove godine udeo stranih turista (440.994) u ukupnom broju (1,4 miliona) bio je 31,1 odsto. Ipak, za dolazak lou kost kompanija potrebna je dobra popuna aviona u oba smera. U Direktoratu civilnog vazduhoplovstva kažu za Danas da do sada ni jedna kompanija, pogotovo lou kost, nije dolazila sa zahtevom da dobije dozvolu za saobraćaj sa Srbijom kako bi prevozila turiste iz svoje zemlje. Iako je logično da u odsustvu lou kost kompanija, posao prevoza stranih turista „odrade“ čarteri, u Direktoratu kažu da takođe nije bilo zahteva za izdavanje dozvola za čarter saobraćaj. Jedini slučaj te vrste zabeležen je krajem 2005. godine kada je tur operater Tomson svojim avionima u toj zimskoj sezoni prevozio britanske turiste na Kopaonik.
Internet ponuda za strance
Agencija Magelan poseduje jedan od najposećenijih turističkih sajtova namenjenih strancima - Visitserbia.com. koji, prema rečima direktorke Biljane Marčete, mesečno ima oko 30.000 individualnih poseta. Najviše poseta stiže iz Britanije i Nemačke, dok se u proseku na sajtu najduže zadržavaju Rumuni.
Računica
Aviosaobraćaj prema Srbiji, osim u slučaju Džerman vingsa i norveške lou kost kompanije, drže nacionalni avioprevoznici. Najvažnije linije (Pariz, London, Beč, Rim, Minhen...) uglavnom su podeljene između Jata i nacionalnih aviokompanija tih zemalja, pa su zbog manjka konkurencije i cene karata ujednačene. Za povratno putovanje od Beograda do Londona od 1. do 8. jula 2010. povratna karta kod Jat ervejza koštala bi 22.270 dinara, a kod Britiš ervejza 281,4 evra. Za putovanje u istom periodu ka Parizu karta Jata koštala bi 25.813 dinara, a Er Fransa 26.315 dinara. Do Rima i Beča karte bi koštale 180 odnosno 200 evra. S druge strane, cena povratne karte Flaj Nikijem do Beča u tom periodu bila bi 58 evra. Kako je prošle godine u Srbiju došlo 19.820 turista iz Austrije, prosta računica pokazuje da bi imali 2,7 miliona evra više da potroše u našoj zemlji da su svi doleteli Flaj Nikijem, a ne Jatom ili Ostrijan erlajnsom. Ukoliko bi se uzelo da cena povratne karte od Beograda ka svim važnijim destinacijama u Evropi kod lou kost kompanija bude u proseku 70 evra, a nacionalnim prevoznicima oko 220 evra, to znači da bi srpski turizam mogao da računa na gotovo 10 miliona evra dodatnog prihoda. Jedini problem jeste da li će i lou kost kompanije biti jeftine kao što se očekuje. Primera radi, povratna karta do Dizeldorfa za put od 2. do 9. jula sledeće godine, kod Jata košta 11.007 dinara, a kod Džermanvingsa (do Kelna koji je blizu Dizeldorfa) košta 109,98 evra odnosno gotovo isto.
Top ponude avio kompanija (video)